piątek, 8 grudnia 2017

LOT stawia na Jasionkę: polecimy do USA i Izraela z Rzeszowa.

Wracają bezpośrednie rejsy z Rzeszowa do USA. Na tę wiadomość czekaliśmy 7 długich lat. Decyzję o powrocie lotów transatlantyckich z Jasionki ogłosił dzisiaj prezes zarządu polskiego przewoźnika Rafał Milczarski na konferencji prasowej w terminalu lotniska.  Oprócz Rafała Milczarskiego w konferencji wzięli udział Michał Tabisz - prezes Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka", Zbigniew Halat Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego " Rzeszów-Jasionka", Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl Tadeusz Ferenc - Prezydent Rzeszowa oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak.

Boeing 787 Dreamliner. Fot. LOT

Od 29 kwietnia LOT będzie latał z lotniska Newark-Liberty raz w tygodniu, przez cały rok . Start z lotniska w Newark planowany jest w niedziele o godz. 19:25, a lądowanie w Rzeszowie o 10:10 następnego dnia czasu miejscowego. Z Rzeszowa pasażerowie będą zaś mogli dotrzeć do Nowego Jorku bezpośrednio LOT-em w poniedziałki. Start o 14:10, żeby wylądować na lotnisku Newark o 17:40 – po uwzględnieniu różnicy czasu. Trasa będzie obsługiwana samolotem Boeing 787 Dreamliner, który pomieści na pokładzie 252 pasażerów.

Cieszymy się, że po 10 latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej. Przez te dziesięć lat potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął, dlatego nasze rejsy nie są już tylko doskonałą propozycją na wyjazdy rodzinne, ale też biznesowe. Dzięki przemysłowi rozwijającemu się w Dolinie Lotniczej, liczba osób i towarów pomiędzy USA a Podkarpaciem znacząco wzrosła. Łącznie pomiędzy Rzeszowem a Nowym Jorkiem podróżuje rocznie ponad 32 tys. osób. To stwarza ogromną biznesową szansę, na której nie mogliśmy nie skorzystać” – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.


Fot. latamzrzeszowa.blogspot.com


Lotowski Dreamliner na lotnisku w Rzeszowie.

Lotnisko w Newark (EWR) to lotnisko obsługujące aglomerację nowojorską oraz stan New Jersey i Pensylwanię gdzie mieszka sporo Polonii pochodzącej z południowej Polski. Obsługuje rocznie ponad 40 milionów pasażerów i położone jest 25km od Nowego Jorku i 100km od Filadelfii.


LOT latał już bezpośrednio z Rzeszowa do USA - w 2007 roku linia uruchomiła rejsy na lotnisko JFK w Nowym Jorku raz w tygodniu i w podobnej częstotliwości właśnie na lotnisko Newark-Liberty. Samoloty latały od czerwca do września. Niestety dla Rzeszowa, w 2010 roku LOT postanowił nie kontynuować bezpośrednich rejsów z Rzeszowa za Atlantyk. Powodem były problemy flotowe - kończyły się umowy leasingowe na Boeingi 767, a Dreamlinery miały dwuletnie opóźnienie w dostawie. Później przewoźnik zaczął rozwijać kierunki azjatyckie, oddając pasażerów z regionów niemieckiej Lufthansie. Z uwagi na bardzo dużą emigrację z Podkarpacia do USA w latach 80 i 90 przywrócenie lotów do Ameryki było priorytetem dla zarządzających Jasionką, przez wiele lat trwały rozmowy z LOT-em, a także innymi liniami lotniczymi, także amerykańskimi.

Czy loty za ocean z małego Rzeszowa mają ekonomiczny sens? To zależy od kilku czynników. Faktem jest, że samoloty startujące z Jasionki do USA latały pełne - to jednak o niczym nie świadczy, bo "przód" czyli klasa biznes latała najczęściej pusta. O rentowności rejsów decyduje często wypełnienie klasy biznes oraz... bagażnika. 10 lat temu były z tym problemy, podkarpacki (a także polonijny) pasażer był wybitnie wrażliwy cenowo. Można wypełnić pokład do ostatniego miejsca w klasie ekonomicznej i rejs może być nieopłacalny. Można też mieć sporo wolnych foteli w "ekonomiku" i pełną klasę biznes i jeszcze dobrze na tym zarobić. Jak będzie teraz - nie wiadomo, chociaż trzeba zaznaczyć, że jasionkowe realia się zmieniły: na Podkarpaciu ulokowały swoje oddziały i fabryki firmy wysokich technologii, wiele z nich to przedsiębiorstwa mające swoje centrale w USA lub ściśle współpracujące z Amerykanami. Czy będą wysyłały swoich pracowników w klasie biznes, a swoje towary do USA samolotami LOT-u z Jasionki okaże się za kilka miesięcy. Częstotliwość lotów z Rzeszowa na pewno w tym nie pomoże.

Fot. LOT

To nie koniec nowości od LOT-u - polska linia poleci także do Tel Awiwu. Podobnie jak w przypadku rejsów do Stanów Zjednoczonych loty będą się odbywały raz w tygodniu, a pierwszy rejs będzie miał miejsce 11 marca. Obsługiwane będą w poniedziałki samolotem Boeing 737-800 oraz Boeingiem 737-8 MAX. Start z Jasionki do Izraela o 6:05, lądowanie o 11:50. Z Tel Awiwu do Rzeszowa pasażerowie będą mogli wylecieć samolotem LOT-u w każdą niedzielę o godz. 20:50, żeby wylądować na lotnisku Rzeszów Jasionka o 23:35.

Połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem to brakujące ogniwo w naszej siatce połączeń z regionów do Izraela. Liczymy, że dzięki temu połączeniu wielu mieszkańców Podkarpacia wybierze izraelskie wybrzeże Morza Śródziemnego jako cel wiosennego czy letniego wypoczynku. Z drugiej strony wielu mieszkańców Izraela będzie mogło bezpośrednio odwiedzić jeden z najważniejszych regionów Polski dla historii i kultury narodu żydowskiego. Od momentu uruchomienia tego połączenia LOT będzie oferował aż 21 rejsów tygodniowo między Polską a Izraelem” – dodaje Rafał Milczarski.Boeing 737-800 na rzeszowskim lotnisku. Taki samolot będzie latał z Rzeszowa do Tel Awiwu. Fot. Maciej Goclon.


LOT lata do Tel Awiwu z Gdańska, Lublina, Poznania i Wrocławia. Do każdej z tych tras dopłaca izraelskie ministerstwo turystyki co sprawia, że ceny rejsów są atrakcyjne, a samoloty latają wypełnione. Nie jest pewne czy nowa trasa z Jasionki zostanie objęta programem dopłat. W 2016 roku Izraelczycy przygotowali listę 39 lotnisk, z których loty na Ben Gurion mogą być dofinansowane. Na tej liście znalazły się 4 polskie porty: Gdańsk, Wrocław, Lublin i Poznań. Nie było na niej Rzeszowa. Jeśli trasa z Jasionki nie zostanie objęta dopłatami to prawdopodobnie bilety będą sporo droższe niż z innych portów. Dodając do tego start połączenia w "niskim" sezonie i to, że rejsy będą odbywały się tylko raz w tygodniu to Tel Awiw z Rzeszowa wcale nie musi okazać się takim "samograjem" na jakiego wygląda. Maksymalna dopłata jaką może otrzymać linia lotnicza od Izraelczyków to 3 miliony €.


Jeśli potrzebujecie samochodu, to w dobrej cenie wypożyczycie TUTAJ:


Rejsy odbywają się "po whiskey" ;)  czyli w schemacie litery W. Samolot najpierw leci ze stolicy do Tel Awiwu, potem do któregoś z regionalnych lotnisk w Polsce, wraca do Izraela po czym leci do Warszawy.
Czy połączenie Rzeszów - Tel Awiw jest potrzebne? Zdecydowanie tak - mając na uwadze zwłaszcza rosnącą turystykę wyjazdową z Podkarpacia (pielgrzymki do Ziemi Świętej) jak i przyjazdową z Izraela do południowej Polski (ważne miejsca dla Żydów, w tym grób Cadyka Elimelecha w Leżajsku). Jednak ostatnia decyzja Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela i związane z tym niepokoje społeczne mogą mieć wpływ na to połączenie. Jeśli będzie dochodziło do zamieszek, zamachów i sytuacja w Izraelu stanie się niebezpieczna to ludzie będą się bali tam latać. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Przelot tam i z powrotem do Tel Awiwu od 340zł, a do Newarku od 2080zł. Bilety na nowe połączenia z Rzeszowa do USA dostępne są na stronie www.lot.com, a do Izraela będą dostępne od poniedziałku 11.12. 
6 komentarzy:

 1. Niby wszystko w porzadku,ale dajcie chociaz jeden lot do Rzeszowa z JFK.Jeden z Newark i jeden z JFK

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka lat wstecz LOT informowal o planowanym polaczeniu Miami - Rzeszow , Miami - Krakow . Beda te polaczenia realizowane ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie do marszałka Ortyla. Ja bardzo w to wątpię. Jeśli chodzi o Rzeszów, to było gadane bardziej pod rejsy cargo. Sądzę, że nie dożyję lotów Rzeszów-Miami ;)

   Usuń
 4. W okolicy lotniska jest wypożyczalnia samochodów, z której zawsze korzystam podczas podróży do Rzeszowa (wyjazdy służbowe), to naprawdę porządny port lotniczy, cieszę się, że jestem wysyłany akurat w to miejsce.

  OdpowiedzUsuń

Latam z Rzeszowa