poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Latamy do Nowego Jorku.

Długo wyczekiwane, ogłoszone początkiem grudnia, bezpośrednie połączenie do Nowego Jorku stało się faktem. To powrót bezpośrednich rejsów z Rzeszowa do Stanów Zjednoczonych po 8 latach przerwy. Trasa na lotnisko Newark-Liberty to pierwsze regularne połączenie z Rzeszowa wykonywane na Dreamlinerach 787.  Samolot ze Stanów Zjednoczonych przyleciał 20 minut przed czasem, równo o 9:50 wylądował na pasie Jasionki. Z Newarku wystartował w niedzielę wieczorem lokalnego czasu. Połączenie ze Stanami Zjednoczonymi było długo oczekiwane przez pasażerów z Podkarpacia jak i amerykańską Polonię, ostatni samolot z Rzeszowa do Nowego Jorku odleciał z Jasionki w 2010 roku, wtedy LOT operował na tej trasie Boeingami 767-300. Od dzisiaj pasażerowie w każdy poniedziałek (od sezonu zimowego w każdą niedzielę) wylecą na pokładzie samolotu Boeing 787-8, który zabierze na pokład 252 pasażerów w trzech klasach podróży: 18 w biznesie, 21 w ekonomicznej premium oraz 213 w ekonomicznej. Połączenie na lotnisko Newark-Liberty jest całoroczne. Wg PLL LOT każdego roku między Rzeszowem a Nowym Jorkiem podróżuje 35 tysięcy pasażerów.


Przylot Dreamlinera i wznowienie rejsów do USA wywołał duże zainteresowanie mediów oraz - co zrozumiałe - spotterów, którzy dzięki uprzejmości Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" mogli udokumentować lądowanie bezpośrednio z płyty. Również na płycie odbyła się cześć oficjalna i przecięcie wstęgi - symboliczna inauguracja nowej trasy. - Połączenie Rzeszów - Newark jest symbolicznym, dziesiątym połączeniem dalekiego zasięgu jakie LOT uruchomił. Jest to o tyle istotne, że kiedy zaczynaliśmy w 2015 roku mieliśmy tylko 4 takie połączenia. To najlepiej obrazuje w jakim kierunku i w jakim tempie polskie linie lotnicze się rozwijają. Nie tylko zwiększamy naszą obecność na trasie z Warszawy do Rzeszowa, ale także uruchomiliśmy bezpośrednie połączenie do Tel Awiwu, a dzisiaj ten wspaniały samolot Dreamliner 787 wylądował w Rzeszowie z Newarku - powiedział Adrian Kubicki rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT. To połączenie otwieramy z przyczyn biznesowych: zarówno Podkarpacie jak i Rzeszów rozwinęły się na tyle, że te kontakty ze Stanami Zjednoczonymi - to nie tylko kontakty między Polonią i ich rodzinami mieszkającymi tutaj - to również silne więzy biznesowe. Dzisiejszy samolot przyleciał z wypełnioną przestrzenią cargo i tak będzie na tym połączeniu ponieważ przewóz towarów jest bardzo silnym komponentem tej trasy. Jeśli chodzi o pasażerów to tutaj też jesteśmy bardzo zadowoleni -  wypełnienie samolotów jest to w granicach 80%, we wszystkich klasach podróży. To pokazuje, że postępujemy zgodnie ze strategia biznesowa i realizujemy nasz rozwój w oparciu o to co się Lotowi opłaca. Nic nie zatrzyma nas w tym rozwoju. Nie powiedzieliśmy ani w Polsce, ani tutaj w Rzeszowie ostatniego słowa. Różne inne połączenia są rozważane, Rzeszów jest dla nas bardzo ważnym miastem w Polsce, widzimy potencjał rozwoju innych połączeń.  

Rzecznik LOT-u dodał także, że cieszy go dobre wypełnienie klasy biznes i premium. - To pokazuje, że profil pasażera korzystającego z tego połączenia się zmienił, wypełnienie zdecydowanie przekracza nasze oczekiwania. Nie ma wątpliwości co do opłacalności tego połączenia. Potwierdza się także, że jest zapotrzebowanie na przesyłki towarów, mamy dobre wypełnienie naszych przedziałów cargo na te rejsy. Firmy z Doliny Lotniczej maja podpisane umowy na przewóz towarów, ilość i waga tych przesyłek się zmniejsza lub zwiększa w zależności od rejsu, ale mogę zdradzić, że ilość tego cargo jest powyżej zakładanych założeń - mówi Kubicki. 

 Druga część inauguracji miała miejsce w terminalu lotniska, z gościem specjalnym Gregiem Hankockiem - czterokrotnym indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Amerykanin jest zawodnikiem Stali Rzeszów. Ale to nie jedyny amerykański akcent w Jasionce - były także amerykańskie motocykle oraz zabytkowe krążowniki szos.

 Otwarte dzisiaj połączenie do Newark to druga trasa otwarta w tym roku przez polskiego przewoźnika. 12 marca LOT zainagurował połaczenie do Tel Awiwu, rejsy odbywają sie na pokładach Boeingów 737-800 oraz 737 MAX 8.

 Fotorelacja z inauguracji rejsów do Newark:
Tadeusz Ferenc - Prezydent miasta Rzeszowa .
Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PLL LOT.
Michał Tabisz, Prezes Zarządu Port lotniczy Rzeszów-Jasionka.
Greg Hankock
Załoga kokpitowa pierwszego Dreamlinera z USA, po prawej koło Michała Tabisza Kapitan Mirosław Markiewicz.
Kapitan Mirosław Markiewicz.
 


Jeśli potrzebujecie samochodu, to w dobrej cenie wypożyczycie TUTAJ:

 

Bilety do Nowego Jorku do kupienia na www.lot.com, w LOT Contact Center, biurach LOT Travel oraz u Agentów.
Zdjęcia: Styro. latamzrzeszowa.blogspot.com

.

2 komentarze:

  1. Lubelskie prędzej wybierze lot z Warszawy, skąd jest całe mnóstwo lotów i możliwych przesunięć biletów na następny dzień niż z Rzeszowa, skąd będzie tylko jeden lot tygodniowo. Odległość z Lublina na lotnisko Chopina jest niemal identyczna jak z Lublina jak do Rzeszowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to nic złego. Każdy lata skąd mu lepiej pasuje;) W razie przesunięcia czy odwołania rejsu nie trzeba czekać tydzień - LOT jest linią sieciową, polecisz przez Monachium czy Warszawę, LOT przebukuje na najbliższy rejs u siebie czy Lufthansą.

      Usuń

Latam z Rzeszowa